تصویر ترکیه فرانسه فرانسه پادشاه عربستان

تصویر: ترکیه فرانسه فرانسه پادشاه عربستان عربستان، دیپلماتیک وزیر امور خارجه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است/ برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است ، عراقچی

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه منطق اروپا این است که برجام جایگزینی ندارد، گفت:‌از حدود یک ماه و نیم پیش اروپایی‌ها بعد امنیتی را به ادبیات خود اضافه کرده‌

خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است/ برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است ، عراقچی

عراقچی: خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است/ برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است

عبارات مهم : اروپا

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه منطق اروپا این است که برجام جایگزینی ندارد، گفت: از حدود یک ماه و نیم پیش اروپایی ها بعد امنیتی را به ادبیات خود اضافه کرده اند و می گویند برجام را حمایت می کنند و برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است و در گفتار موگرینی و اشمید و… مشاهده می کنیم که برجام را عامل امنیت بخش خود می دانند.

به گزارش ایلنا، سیدعباس عراقچی عصر امروز در سیمنار قدرت های بزرگ و امنیت منطقه غرب آسیا که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، گفت: منطقه غرب آسیا در شرایط حساسی به سرمی برد و با تهدیدات متفاوت مختلف و عوامل تنش آفرین متعددی مواجهه است مواجه است.

خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است/ برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است ، عراقچی

خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است

وی با اشاره به مسابقه های تسلیحاتی در منطقه اظهار داشت: طبق برآوردهای صورت گرفته از سوی موسسات بین المللی، خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است و از سال ۲۰۱۲ هر چند بازار تسلیحاتی ۱۰ درصد رشد داشته هست، این مسئله شکل جدی تری به خود گرفته و عربستان، قطر و امارات و ترکیه بزرگترین خریداران و امریکا بزرگترین فروشنده است.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به بودجه نظامی عربستان تصریح کرد: بودجه نظامی عربستان سال گذشته و امسال ۶۴ میلیارد دلار بوده است که چهارمین بودجه بزرگ نظامی را بعد از امریکا، چین و روسیه در دنیا دارد. اسرائیل نیز در رتبه پنجم است و کشور عزیزمان ایران در رتبه نوزدهم قرار دارد. این مسابقه و انباشت بسیار زیاد تسلیحات زمینه تنش را ایجاد می کند. کشورها به مسابقه با یکدیگر افتاده اند و تنش های سیاسی میان کشورها هم موجب شده است تا هر کدام جهت جلب نظر امریکا و کشورهای اروپایی مسابقه تسلیحاتی داشته باشند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه منطق اروپا این است که برجام جایگزینی ندارد، گفت:‌از حدود یک ماه و نیم پیش اروپایی‌ها بعد امنیتی را به ادبیات خود اضافه کرده‌

عراقچی ادامه داد: مشهور است عربستان جهت اینکه ترامپ را به ریاض بکشاند تعهد ۴۰۰ میلیارد دلار خرید تسلیحاتی را کرده یا قطر در تنش با عربستان، به خرید تسلیحات روی آورده هست. با این حال، آنچه جهت منطقه خطرناک هست، مسابقه و انباشت تسلیحات است و مشهور است هرکجا انباشت سلاح رخ می دهد، فروشندگان به فکر استفاده از آن سلاح و فروش تازه می افتند.

تسلیحات نامتعارف در منطقه در دست رژیم صیهونیستی است

وی با بیان اینکه تسلیحات نامتعارف در منطقه در دست رژیم صیهونیستی هست، خاطرنشان کرد: گفته می شود اسرائیل ۷۵ تا ۴۰۰ کلاهک هسته ای دارد. من حتی ۷۰۰ کلاهک را هم شنیده ام. اگر منطقه غرب آسیا را هم گسترده تر کنیم پاکستان و هند هر کدام ۱۰۰ کلاهک هسته ای دارند و اسرائیل و مصر نیز به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی نپیوسته اند.

خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است/ برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است ، عراقچی

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود: ایده خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته ای که از دهه ۷۰ میلیادی به وسیله کشور عزیزمان ایران و مصر مطرح شد به خاطر امریکا و هم پیمانانش به نتیجه نرسیده است.

عراقچی اضافه کرد: در کنار سلاح های متعارف و نامتعارف باید به سلاح های نامتقارن اشاره کنم که این تسلیحات در اختیار گروه های تروریستی و انتحاری است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه منطق اروپا این است که برجام جایگزینی ندارد، گفت:‌از حدود یک ماه و نیم پیش اروپایی‌ها بعد امنیتی را به ادبیات خود اضافه کرده‌

وی در تشریح دیگر عوامل تنش آفرین در منطقه خاطرنشان کرد: تهدیدهای تروریستی منابع ثروت را از منطقه خارج می کند و به اختلافات فرقه ای و قومی دامن می زند. باید در کنار آن به پدیده توسعه نیافتگی منطقه، فقر، بیکاری و… اشاره کنم. رژیم های سرکوبگر و غیرمردمسالار که مردم خود را سرکوب می کنند و دخالت های خارجی موجب شده است تا منطقه غرب آسیا پرتنش و پر از بحران و جنگ و بی ثباتی، شکاف های سیاسی و… شود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه روی دیگر سکه، تقویت محور مقاومت هست، ابراز داشت: در شرایطی که منطقه در اوضاع آشفته، درگیری و نابسامان هست، محور مقاومت و تفکر ضد سلطه رو به رشد و تقویت هست. محور مقاومت در حزب الله لبنان، انصارالله، سوریه، عراق و بحرین و… رشد کرده و جای پا پیدا کرده است.

خاورمیانه بزرگترین بازار تسیحاتی دنیا است/ برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است ، عراقچی

افزایش اقتدار و نفود نظام جمهوری اسلامی بزرگترین عامل نگرانی آمریکاست

عراقچی با بیان اینکه از زاویه امریکا، شاهد زیاد کردن نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی در اوضاع فعلی غرب آسیا است و این بزرگترین عامل نگرانی امریکا هست، عنوان کرد: از دید امریکا، کشور عزیزمان ایران نفوذ، حضور و قدرت خود را گسترش داده و روز به روز نیز گسترش داده هست. تقویت محور مقامت، تقویت اقتدار ایران، حضور مجدد روسیه در منطقه باعث نگرانی امریکا و رژیم صیهونیستی شده است و اسرائیل بعد از سال ها با تهدیدات بیرونی روبه رو شده است است.

وی یادآور شد: علی رغم اینکه بعضی تصور می کنند بحران ها و تنش های منطقه، باعث آرامش خاطر اسرائیل شده است هست، من تصور می کنم اسرائیل دچار وحشت بیشتری نسبت به ترساندن های فعلی و تهدیدهای آتی شده است است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به تصمیم اخیر ترامپ بیان کرد: اقدام ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صیهونیستی ناشی از آن است که خبر حمایت و پشتیبانی امریکا از اسرائیل را اعلام و زیاد از پیش تحکیم کند، حمایتی که مدعی هستند در وقت اوباما ضعیف و متزلزل شده است است.

تنش در غرب آسیا در امنیت اروپا نیز اثر مستقیم دارد

عراقچی در تشریح نگاه اروپا به منطقه غرب آسیا گفت: اروپا از منظر دیگری به نام امنیت خود به غرب آسیا نگاه می کند لیکن تنش در غرب آسیا در امنیت اروپا نیز اثر مستقیم دارد؛ هم در زیاد کردن تروریسم در اروپا و هم زیاد کردن مهاجرت. بحران سوریه موجب مهاجرت میلیونی به اروپا شده است و به تنش جدی امنیتی اروپایی ها تبدیل شده است هست. به عبارتی، نگاه اروپا به منطقه غرب آسیا امنیتی است.

وی با بیان اینکه در این منطقه پرآشوب، کشور عزیزمان ایران دارای اهمیت بسیاری هست، اظهار داشت: در امریکا و دولت تازه این کشور، نگاهی که وجود دارد، برجام به تقویت اقتدار کشور عزیزمان ایران در منطقه کمک بسیاری کرده هست. این مطلب در مقالات متعددی که در حال انتشار است و هم در بیانات ترامپ و مسئولان دیگر امریکایی و صحبت های که با مسئولان اروپایی داریم، مطرح شده است و آنها می گویند برجام موجب زیاد کردن اقتدار کشور عزیزمان ایران شده است است و از دید آنها، واکنش‌ها کشور عزیزمان ایران را تهاجمی کرده و هیج تغییری در سیاست های کشور عزیزمان ایران نسبت به امریکا و اسرائیل نداده است.

رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه تاکید بر اینکه از دید امریکا، کشور عزیزمان ایران دارای نفوذ فوق العاده ای در غرب آسیا شده است هست، اظهار داشت: از منظر آنها کشور عزیزمان ایران در سوریه، توانسته نظام موجود و شخص بشار اسد را حفظ و داعش را شکست دهد. حزب الله عامل ثبات در لبنان شده است و هر روز به اقتدارش افزوده می شود. در عراق دوستان کشور عزیزمان ایران به قدرت رسیده اند و کشور عزیزمان ایران در کردستان بازی فتنه گران را برهم می زند و در یمن عربستانی که می خواست دو ماهه کار یمن را تمام کند، امروز گلایه می کند به من موشک می زنند.

عراقچی با بیان اینکه از منظر امریکا قدرت نظامی کشور عزیزمان ایران زیاد کردن یافته هست، تصریح کرد: هنوز موشک ها وجود دارند و در صورت لزوم، کشور عزیزمان ایران آزمایش موشکی می کند و در صورت لزوم عملیات موشکی هم انجام می دهد که علیه داعش دیدیم. از منظر امریکا، کشور عزیزمان ایران دارای ثبات است و انتخابات ۷۳ درصدی برگزار می کند، نفت خود را می فروشد، پول هایش را می گیرد و توافقاتش صورت می گیرد و کشتی هایی که فقل شده است بودند، قفلشان باز شده است است و توانسته از مقبولیت و مشروعیت بین المللی برخودار شود.

وی ادامه داد: از منظر امریکا برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران به مسیر خود ادامه می دهد و هم غنی سازی صورت می گیرد و هم راکتور اراک در وقت بندی خود به راکتور جدیدتری تبدیل می شود، همکاری های هسته ای با کشور عزیزمان ایران شروع شده است و از همه مهمتر برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران به وسیله شورای امنیت شرکت ملل تاییده شده است است.

منطق اروپا این است که برجام جایگزینی ندارد

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه از دید امریکا، برجام از یک طرف عامل قدرتمندتر شدن کشور عزیزمان ایران شده است است و از طرفی فقدان برجام اوضاع خطرناک تری را رقم می زند، خاطرنشان کرد: این مسئله، عامل اختلاف امریکا و اروپا شده است هست. ترامپ می گوید برجام را باید از بین برد ولی اروپا و شرکت ملل در برابرش هستند. منطق اروپا این است که برجام جایگزینی ندارد و منطقه غرب آسیا بدون برجام به شدت ناامن تر از امروز خواهد بود.

عراقچی افزود: از حدود یک ماه و نیم پیش اروپایی ها بعد امنیتی را به ادبیات خود اضافه کرده اند و می گویند برجام را حمایت می کنند و برجام مولفه مهمی در امنیت اروپا است و در گفتار موگرینی و اشمید و… مشاهده می کنیم که برجام را عامل امنیت بخش خود می دانند.

وی با بیان اینکه کسانی که فکر می کنند عامل حمایت اروپا از برجام به خاطر پرسشها اقتصادی است در اشتباه به سر می برند، ابراز داشت: منافع اقتصادی برجام جهت اروپا به مراتب از منافع اقتصادی ارزش با امریکا کمتر و حتی ناچیز هست. دلایل حمایت اروپا از برجام امنیتی، سیاسی و بعد اقتصادی هست. امنیتی است چون می دانند بدون برجام غرب آسیا ناامن خواهد بود. از نظر سیاسی هم برجام برایشان مهم است لیکن برجام به نام اتحادیه اروپا است و تنها موفقیت سیاست خارجی واحد اروپایی برجام هست. آنها در هیچ عرصه ای در سیاست خارجی به موفقیت نرسیده اند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با اشاره به بیانات ترامپ بیان کرد: حرف ترامپ به اوباما این است که در برابر لغو همه تحریم ها و دادن همه پول ها، برجام چه دستاوردی داشته است؟ از دید آنها تمام موفقیت برجام به عقب افتادن ساخت بمب هسته ای از سوی کشور عزیزمان ایران به مدت ۱۰ سال هست. البته ما به دنبال بمب هسته ای نبوده و نیستیم. ما در برجام محدودیت هایی را پذیرفتیم که همگی ارزش زماندار است و تا هشت سال دیگر محدودیت هایشان از بین رفته است.

عراقچی اضافه کرد: خودشان می دانند موضع ما در برجام جدی است و هیچ مذاکره دیگری نداریم و ارتباطی میان برجام با مباحث دیگر به خاص پرسشها موشکی و سیاست های منطقه ای نمی توانند ایجاد کنند و اگر بخواهند بکنند، برجام را از دست خواهند داد.

وی با اشاره سخنان ترامپ در وقت مسابقه های انتخابات ریاست جمهوری امریکا یادآور شد: ترامپ با شعار پاره کردن برجام آمد و شعار ننگین ترین توافق در تاریخ امریکا را داد و قول داد به محض رسیدن به قدرت برجام را پاره کند. در اسفند سال ۹۳، زمانی که مشخص شده است بود احتمالا به توافقی می رسیم، ۴۷ سناتور نامه سرگشاده به رهبران کشور عزیزمان ایران نوشتند و به قول خودشان هشدار دادند مدیر جمهور بعدی امریکا با چرخش یک قلم برجام را از بین می برد. ۱۱ ماه از ریاست جمهوری تازه امریکا می گذرد ولی ترامپ موفق به چرخاندن قلم نشده است.

رئیس ستاد پیگیری برجام تاکید کرد: این مسئله به خاطر استحکام برجام هست. جهت پاره کردن برجام، قطعنامه شورای امنیت باید به وسیله یکی از اعضای شورای امنیت پاره شود. علت دوم به خاطر اهمیت برجام هست. ترامپ اگر بخواهد برجام را پاره کند، باید به این پرسش پاسخ دهد که آیا منطقه غرب آسیا بدون برجام امن تر است؟ البته سیاست هوشمندانه کشور عزیزمان ایران در پایبندی به توافق موجب شده است تا بهانه ای به طرف برابر ندهیم.

عراقچی عنوان کرد: آنقدر هوشمند بودیم که در زمین ترامپ بازی نکرده و نکنیم. ترامپ بعد از هشت، نه ماه آینده برجام را به کنگره سپرد و کنگره هم دو ماه وقت بررسی دارد و اخباری که می رسد این است که کنگره هم قصد از بین بردن آن را ندارد. بعد از دو ماه اگر کنگره کاری نکند، باید ببینم مدیر جمهورامریکا چه می کند ولی قطعا سیاست های عقل و منطق اقتضا می کند سیاست صحیحی را در پیش بگیرد هرچند که این عنصر کمتر در هیات حاکمه تازه مشاهده می شود.

واژه های کلیدی: اروپا | امنیت | ایران | عراقچی | امریکا | امریکایی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs